مشروح پاسخ دکتر سعید لیلاز به دعاوی اخیر احمدی نژاد | فیلم

آقای احمدی نژاد در دفاع از عملکرد دولت های نهم و دهم سه بیانیه و تعدادی ویدئو منتشر کرده است. دکتر سعید لیلاز در گفتگوی اختصاصی با “میان بر” به بررسی و تحلیل ادعاهای مطرح شده توسط وی پرداخته است.

سعید #لیلاز مهرآبادی استاد دانشگاه شهید بهشتی، روزنامه نگار و تحلیل گر اقتصادی است. وی استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی و سردبیر روزنامه توقیف‌شده سرمایه است.
وی در سال ۱۳۶۶ و در ۲۴ سالگی به روزنامه اطلاعات رفت و مشغول به روزنامه‌نگاری شد؛ هرچند که پیش از آن، مقالاتی برای این روزنامه فرستاده بود. همچنین پدر او در سال‌های پیش از ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ روزنامه‌نگار بود و در رسانه‌های همچون «روزنامه آتش» کار می‌کرده و دیدگاه‌های چپ داشته است. وی در جریان اعتراضات پس از انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۸۸ دستگیر و به ۹ سال زندان محکوم شد که در دادگاه تجدیدنظر به ۶ سال کاهش یافت و در تیر ۱۳۹۲ نیز با توقف حکمش، آزاد شد.
لیلاز در هفته اول پس از انتخابات ریاست‌جمهوری دهم بازداشت شد. وی فردای انتخابات در مصاحبه‌ای نتیجهٔ رسمی انتخابات را انتخاب تاریخی رهبر توصیف کرده‌ بود. لیلاز در دادگاه معروف به متهمان پرونده کودتای مخملی محاکمه شد و در آذرماه به ۹ سال حبس محکوم شد که در دادگاه تجدیدنظر به ۶ سال حبس کاهش یافت. اتهامات وی «فعالیت تبلیغی علیه نظام، نگهداری اسناد طبقه‌بندی شده و ارتباط با بیگانگان» بود.
دادگاه همچنین مقاله‌های اقتصادی لیلاز در دهه اخیر را مبنای اتهام دیگری قرار داده و از این بابت وی را به یک سال زندان محکوم کرده است. وی به خاطر شرکت در راهپیمایی ۲۵ خرداد نیز به یک سال حبس محکوم شده است. به گفته محمود علیزاده طباطبایی وکیل مدافع وی، دادگاه سخنان لیلاز را به عنوان توهین به مسئولان تلقی کرده و بر مبنای این اتهام، وی را به دو سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرده است.
با این حال حکم حبس ۶ ساله وی در تیر ۱۳۹۲ متوقف شد.
پس از انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ و به دنبال پیروزی حسن روحانی، سعید لیلاز با انتشار یادداشتی تحت عنوان فرصت بی نظیر تاریخی اعلام کرد: «پیروزی آقای حسن روحانی در یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری می‌تواند به خوبی نشان‌دهنده این واقعیت باشد که پس از تجربه هشت ساله دولت منتهی‌الیه جناح چپ و بعد از آن تجربه هشت ساله منتهی‌الیه جناح راست، شاهد به وجود آمدن نوعی گرایش و تمایل در ملت ایران به مرکزگرایی و اعتدال‌گرایی هستیم.»
در روزهای امضای توافق برجام میان ایران و ۵+۱ در وین، سعید لیلاز در مصاحبه با رسانه‌ها اعلام می‌کند اقتصاد هم مانند سیاست خارجی نیازمند مردانی مانند محمد جواد ظریف است.

Channel | @mian_bor

 

(۱۰۳۲)

1,032
بازدید

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>